April 2009
Center Sodobnih umetnosti Celje
Razstavni projekt
→ Arhiv Gostimo MG!
Zemira Alajbegović in Neven Korda, Podoba, Kanal A, 1992/93
19. 2. - 13. 3. 2009
Galerija Škuc, Ljubljana
Zemira Alajbegović in Neven Korda, Podoba, Kanal A, 1992/93
Dunja Blažević, TV Galerija, RTS/TV Beograd, 1984/90
Bogdan Lešnik in Marijan Osole Max, Projekt ATV, ŠKUC-Forum, Brut film, 1987
Majda Širca, Povečava, TV Slovenija/RTV Ljubljana, 1990
Miha Vipotnik, Avtovizija, Brut film, 1985
Razstava je del širše akcije »Gostimo Moderno galerijo!«. Kustosa razstave: Igor Španjol in Alenka Gregorič
Igor Španjol, javno vodstvo v petek, 13. marca ob 18. uri.
Razstava bo poskusila z oddajami, nastalimi v televizijskih produkcijah, skicirati selekcioniran pogled na avtorsko video produkcijo osemdesetih let in specifična dogajanja na področju prepletanja med videom, televizijo, in drugimi vizualnimi praksami, ki niso omejena na reproduciranje traku na ekranu, temveč so v tesni povezavi s širšim medijskim kontekstom in socialnim prostorom.
Pedagoški programi MG, 1998-2006
Četrtek, 5. 3., ob 16.00,
Šola uporabnih umetnosti FAMUL STUART, Bežigrajski dvor, Dunajska 56
Moderna galerija ima kot nacionalni muzej moderne in sodobne umetnosti dolgo tradicijo izobraževalnih programov, ki so namenjeni vsem generacijam, bolj kot na muzejski didaktiki pa temeljijo na odpiranju prostora za kreativni dialog.
Raša Todosijević, Hvala Raši Todosijeviću - hvaležni meščani Ljubljane, 2000, Postavitev z razstave na Metelkovi 22
Foto: Lado Mlekuz & Matija Pavlovec
19. december 2008 - 22. februar 2009
Umetnostna galerija Maribor / Strossmayerjeva 6 / Maribor
Umetniki na razstavi:
Marina Abramović, Joseph Beuys, Braco Dimitrijević, Jenny Holzer, Cristina Iglesias, Irwin, Sanja Iveković, Ilya in Emilia Kabakov, Katarzyna Kozyra, Laibach, Kazimir Malevič, Walter de Maria, OHO, Alenka Pirman, Mladen Stilinović, Nebojša Šerić - Šoba, Raša Todosijević
Kustosinji: Zdenka Badovinac in Bojana Piškur
Projekt je del širše akcije »Gostimo Moderno galerijo!«
Moderna galerija je bila v mednarodnih medijih označena kot »prva ustanova v Evropi, ki se je sistematično lotila zbiranja del vzhodnoevropskih umetnikov in vnovič določila zgodovino povojne umetnosti.
Pogovori z državljani NSK, London 2007, foto: Haris Hararis
7. 1. - 8. 2. 2009
T5 Project Space (Tobačna 5), Ljubljana, dostop s Tivolske ceste
Projekt je del širše akcije »Gostimo Moderno galerijo!«
Razstava je odprta zadnji vikend, od 10.00 do 18.00.
Nedelja, 8. 2., ob 11.00 - javno vodstvo.
Vodijo člani skupine IRWIN.
Državljani NSK
V prvi polovici devetdesetih let 20. stoletja je bila ustanovljena NSK Država v času. Že takrat smo začeli izdajati potne liste, ki po načinu in kakovosti izdelave ne odstopajo od siceršnjih standardov za tovrstne izdelke. Do zdaj je za naše potne liste zaprosilo in jih dobilo že veliko ljudi, ki so tako postali državljani NSK Države v času. Ob tem so ohranili svoje siceršnje državljanstvo. Največ prosilcev se je pojavilo med ljudmi, ki jih lahko štejemo za predstavnike umetniške »scene«, in sicer tako med ustvarjalci kot med obiskovalci umetniških dogodkov. Ta skupina državljanov NSK Države v času večinoma prihaja iz razvitih držav Zahodne Evrope in Amerike in se socialno uvršča v premožnejši sloj prebivalstva. Lahko rečemo, da večji del državljanov NSK Države v času izhaja iz tako imenovanega prvega sveta. Njihovi razlogi za sprejem državljanstva NSK so povezani predvsem z njihovim razumevanjem sodobne umetnosti in sodelovanjem v njej.
Četrtek, 29. januar 2009, ob 20.00
oddaja Jasno in glasno, TVS 2
Zaključek tridelnega projekta Moderne galerije v sodelovanju z dijaki Gimnazije Šentvid, Centrom in Galerijo P74 ter RTV Slovenijo.
Ti v mestu. Dnevniki prihodnje avantgarde je tridelni projekt nizozemske umetnice Jeanne van Heeswijk, ki od septembra 2008 poteka v Sloveniji (Ljubljana, Tobačna tovarna, september 2008; Novo mesto, Galerija Simulaker, november 2008; Ljubljana, Center in Galerija P74 in RTV Slovenija, januar 2009). V nizu delavnic se najstniki ukvarjajo z vprašanji družbenih sprememb, revolucionarnosti vizij mladostnic in mladostnikov ter se učijo oblikovati in izmenjevati svoja stališča.
December 2008
T5 Project Space, Ljubljana
Izbor umetniškega dela, kustosinja Zdenka
Badovinac
→ Arhiv Gostimo MG!
December 2008
Aksioma - Zavod za sodobne umetnosti
Moderna galerija v Second Lifu, kustos Igor Španjol v sodelovanju z Noema Digital Arts.
→ Arhiv Gostimo MG!
28. november - 12. december 2008
Galerija ŠKUC, Stari trg 21, Ljubljana
Sodelujoči: Contra Filé, Dostje!, H.I.J.O.S., La Lleca, The Pinky Show, Radikalno izobraževanje, Sekcija za Latinsko Ameriko, Socialni center Rog, Universidad Nómada, Zampa di Leone, Albert Heta, Agon Hamza, Hajrudin Hromadžić, Helena Popović.
Srečanje z umetniškimi in aktivističnimi kolektivi s treh celin je košček v mozaiku številnih eksperimentov za simbolno in materialno rekompozicijo družbenosti v času globoke sistemske krize kapitalizma. Pomeni priložnost, da skupaj obudimo razprave o izročilu tradicije radikalne pedagogike in metodah so-raziskovanja, da se seznanimo z medijskimi reprezentacijami prezrtih realnosti, izključenih iz vidnega in čutnega polja mainstreama, da spoznamo različna orodja za produkcijo in distribucijo odmevnih kontranaracij, ki nastajajo na obrobjih sistema: v samoniklih in avtonomno organiziranih skupnostih.
Nuša in Srečo Dragan: Belo mleko belih prsi, 1969, fotografija iz videa
18. 11. - 9. 12. 2008
Center in Galerija P74, Prušnikova 74, Ljubljana
Razstava sodi v sklop dogodkov »Gostimo Moderno galerijo!«
Kustos razstave: Igor Španjol
Razstava zgodnjih video del Sreča Dragana, nastalih v so-avtorstvu z Nušo Dragan, obsežno in izjemno zanimivo, a relativno neznano produkcijo postavlja v kontekst zgodovine medijske umetnosti v Sloveniji. Srečo in Nuša Dragan sta najpomembnejša predstavnika smeri, ki je v Sloveniji nadaljevala konceptualno in avantgardno umetnost šestdesetih let in jo včasih označujemo tudi kot »novo umetniško prakso«. Snemala sta filme in videe, organizirala akcije in konceptualne projekte. Znotraj tega se je ukvarjanje z videom nanašalo predvsem na eksperimente s tehnologijo in likovno razumevanje video površine kot lebdeče slike.
Ti v mestu. Dnevniki prihodnje avantgarde, Novo mesto, 2008
Foto: Borut Peterlin
7. - 10. 11. 2008
Galerija Simulaker, Vrhovčeva 1a, Novo mesto
Atrij Goga, Glavni trg 6, Novo mesto
Projekt je del širše akcije »Gostimo Moderno galerijo!«
Kustosinja: Adela Železnik
Ti v mestu. Dnevniki prihodnje avantgarde je del raziskave nizozemske umetnice Jeanne van Heeswijk, ki se ukvarja z vprašanji, kako se najstniki spoprijemajo s spremembami v družbi. Osredotoča se predvsem na mlada dekleta in na njihov pogled na življenje in prihodnost, s posebnim poudarkom na lokalnem kontekstu, iz katerega izhaja vsak projekt Heeswijkove.
Spet smo v obdobju izrazitih družbenih in gospodarskih sprememb in zanima nas, kako razmišljajo dijakinje in dijaki zdaj, v času popularnih nadaljevank, kot so Seks v mestu ali pri nas še posebno priljubljena Rebelde. Zanima nas, kakšna bi bila njihova »revolucija«, če bi do nje sploh prišlo. Najstnice še vedno pišejo svoja spoznanja v dnevnike, pri projektu Ti v mestu pa jih delijo z drugimi.
Projekt v organizaciji Galerije Simulaker je zasnovan kot dvodnevna delavnica ustvarjanja blogov, ki jih dekleta pišejo za spletno stran revije Park:
http://www.park.si/kategorija/ti-v-mestu/
Svoje bloge so predstavile javnosti v ponedeljek, 10. 11., ob 17.00 v atriju knjigarne Goga, želeli pa bi, da bi z njimi nadaljevale tudi v prihodnje in s tem ustvarile »virtualno skupnost prihodnje avantgarde«.
Novo mesto ima posebno mesto v slovenski kulturni zgodovini, predvsem v povezavi z začetki slovenske zgodovinske avantgarde. Leta po koncu prve svetovne vojne je zaznamovala t. i. »novomeška pomlad«. To je bilo obdobje velikih političnih sprememb in v Novem mestu so bili nosilci teh sprememb tam živeči mladi umetniki.
Risba: Yona Friedman
9. 10. - 31. 10. 2008
Center in Galerija P74, Prušnikova 74, Ljubljana
Carla Accardi, Geta Bratescu, Yona Friedman, Tomislav Gotovac, Stojan Kerbler, Ivan Kožarić
Kustosinja razstave: Zdenka Badovinac
Razstava je del širše akcije »Gostimo Moderno galerijo!«.
Stari mojstri ni tematska razstava. Šesterico razstavljajočih umetnikov in umetnic druži samo generacijski okvir: vsi so stari več kot 70 let. Razstava dokazuje, da je razumevanje identitete umetnika, ki temelji na generacijski pripadnosti, v resnici precej problematično. Poleg predstavitve izrazito zanimivih posamičnih estetskih konceptov razstava na svoji metaravni dokazuje, da sporočilo iz njenega naslova, ki obeta generacijsko prepoznavnost, morebiti sploh ne drži.
Oktober 2008
Mestna galerija Nova Gorica
Zbirka 2000+ Arteast, predavanje Zdenka Badovinac
→ Arhiv Gostimo MG!
Vasko Pregelj: Aranžirani scenski objekti za kratke filme
Fantazija, Marginalije in Utrinki, 1968-70
3. 10. - 19. 10. 2008
Galerija Vžigalica - Galerija Mestnega muzeja Ljubljana
Razstava je del širše akcije »Gostimo Moderno galerijo!«
Spominska razstava, ki jo je pripravila Moderna galerija in jo bo ljubeznivo sprejel pod svojo streho Mestni muzej v svoji Galeriji Vžigalica, odstira fragmente skoraj pozabljene dediščine prezgodaj preminulega nadarjenega cineasta, fotografa, slikarja, grafika in filmskega publicista Vaska Preglja (29. 5. 1948 - 8. 7. 1985).
Damijan Kracina: Zeblji, VHS 1995, digitalni remaster 2000, 6 min
18. 9. - 11. 10. 2008
Galerija Alkatraz, Masarykova 24, Ljubljana
Jasna Hribernik in Zmago Lenardič, Marko Kovačič, Damijan Kracina, Marija Mojca Pungerčar
Kustos razstave: Igor Španjol v sodelovanju z Jadranko Ljubičič
Razstava je drugi del trilogije projektov v okviru akcije »Gostimo Moderno galerijo!«, s katerimi predstavljamo glavne tokove v slovenski video umetnosti in sorodnih področjih. Razstavna trilogija Nematična področja je eden od vmesnih korakov proti bolj sintetičnemu in celovitemu pogledu na medijski umetnostni razvoj v zadnjih štirih desetletjih, od eksperimentalne in dokumentarne rabe videa sedemdesetih let, alternative osemdesetih in avtorske produkcije devetdesetih do novejših raziskav v kontekstu socialnega prostora.
petek, 4. julij 2008 ob 19. uri
Muzej premoderne umetnosti, Spodnji Hotič
Dragi kolegi, umetniki in vsi, ki vas dogajanje v sklopu »Gostimo Moderno galerijo!« zanima!
Akcija »Gostimo Moderno galerijo!«, ki so jo v času obnovitvenih del in zaprtja Moderne galerije sprožile nekatere ljubljanske galerije, je uspešno potekala v prvi polovici leta 2008, ko so se po celi Sloveniji vrstili različni dogodki. Izvedenih je bilo devet od skupnih petindvajset projektov akcije, ki se bo končala aprila leta 2009.
Da bi opozorili na pomen in uspešno dogajanje v okviru akcije, vas v petek, 4. 7. ob 19. uri vabimo v Spodnji Hotič na srečanje udeležencev in vse zainteresirane javnosti. Predstavili bomo že izvedeni program akcije »Gostimo Moderno galerijo!«, pobliže pa se bomo seznanili tudi z delovanjem Muzeja premoderne umetnosti, ki bo gostitelj srečanja. Po predstavitvah bo sledil neformalni klepet ob pijači in jedači (participacija 5 €).
Srečanje bo tudi v primeru slabega vremena.
Vabljeni v čim večjem številu!
Februar - Junij 2008
SCCA - Ljubljana
Izbor predavanj iz Info centra Moderne
galerije, študijski kotiček, kustos Tomaž Kučer
→ Arhiv Gostimo MG!
Januar - Junij 2008
SCCA - Ljubljana
Študijsko bralni seminar, Radikalno izobraževanje,
Moderna galerija in Svet umetnosti, Laboratorij kuratorskih praks
→ Arhiv Gostimo MG!
25. 2 - 27. 6. 2008
KD Galerija GT, Šola uporabnih umetnosti Famul Stuart
Čitalnica - tiskane publikacije Moderne galerije, kustosinja Sabina Povšič
Vabimo vas na branje v začasno čitalnico Moderne galerije na Šoli uporabnih umetnosti Famul Stuart, vsak delovni dan od ponedeljka do četrtka od 10.00 do 17.30 ure, ob petkih do 13.00 ure.
Ema Kugler, Phantom, 2003
5. 6. - 27. 6. 2008
KD Galerija GT, Šola uporabnih umetnosti Famul Stuart, Ljubljana
Zemira Alajbegović in Neven Korda, Borghesia, Vuk Ćosić, Ema Kugler, Franc Purg, Apolonija Šušteršič
Kustos razstave: Igor Španjol
Nacionalna zbirka videa in novih medijev v Moderni galeriji sistematično nastaja že deset let in hrani reprezentativna dela najpomembnejših medijskih umetnikov v Sloveniji.
Windischerjeva ulica 2
1000 Ljubljana
Tel.
MG+: 01 2416 800,
01 2416 834,
+MSUM: 01 2416 825
Fax: 01 2514 120
E-mail: info@mg-lj.si
MG+MSUM
Zgodovina MG
Prenova MG
Otvoritev prenovljene MG
Zaposleni