Nematična področja: video produkcija osemdesetih let v Sloveniji

Zemira Alajbegović in Neven Korda, Podoba, Kanal A, 1992/93

19. 2. - 13. 3. 2009
Galerija Škuc, Ljubljana


Zemira Alajbegović in Neven Korda, Podoba, Kanal A, 1992/93
Dunja Blažević, TV Galerija, RTS/TV Beograd, 1984/90
Bogdan Lešnik in Marijan Osole Max, Projekt ATV, ŠKUC-Forum, Brut film, 1987
Majda Širca, Povečava, TV Slovenija/RTV Ljubljana, 1990
Miha Vipotnik, Avtovizija, Brut film, 1985

Razstava je del širše akcije »Gostimo Moderno galerijo!«. Kustosa razstave: Igor Španjol in Alenka Gregorič

Igor Španjol, javno vodstvo v petek, 13. marca ob 18. uri.

Razstava bo poskusila z oddajami, nastalimi v televizijskih produkcijah, skicirati selekcioniran pogled na avtorsko video produkcijo osemdesetih let in specifična dogajanja na področju prepletanja med videom, televizijo, in drugimi vizualnimi praksami, ki niso omejena na reproduciranje traku na ekranu, temveč so v tesni povezavi s širšim medijskim kontekstom in socialnim prostorom.

Na razstavi se bomo posvetili televizijskim programom, katerih sporočilo je poleg običajnih, narativnih informativnih elementov vsebovalo tudi tako imenovane kreativne elemente. Pri tem smo poskušali zaobjeti projekte, ki vključujejo televizijo kot avtonomno izrazno sredstvo, ki v svojih notranjih tehničnih lastnostih išče specifike lastnega jezika. V ospredju je razlika med televizijskim reproduciranjem že obstoječih kreativnih vsebin drugih umetniških form in zmožnostjo televizije, da spodbuja avtonomne izrazne možnosti.

Razstava je tretji del trilogije projektov v okviru akcije »Gostimo Moderno galerijo!«, s katerimi predstavljamo glavne tokove v slovenski video umetnosti in sorodnih področjih. Razstavna trilogija Nematična področja je eden od vmesnih korakov proti bolj sintetičnemu in celovitemu pogledu na medijski umetnostni razvoj v zadnjih štirih desetletjih, od eksperimentalne in dokumentarne rabe videa sedemdesetih let, alternative osemdesetih in avtorske produkcije devetdesetih do novejših raziskav v kontekstu socialnega prostora. V tem smislu pomeni poskus organiziranja nelinearnega vzvratnega pogleda, identifikacije nekaterih temeljnih tem, problemov in povezav. Projekt je zasnovan mozaično, s sodelovanjem več prizorišč in protagonistov umetnostnega dogajanja. Dela, ki se jih razstave lotevajo, obsegajo hibridna, medijsko, žanrsko in tehnološko »nematična« področja, kjer se prepletajo raznovrstni avtorski prijemi.

Spremljevalni dogodki:

Igor Španjol, javno vodstvo v torek, 3. marca in v petek, 13. marca ob 18. uri.

Dunja Blažević: TV Galerija
Torek, 10. marca 2008, ob 19. uri

V okviru spremljevalnega programa razstave Nematična področja: video produkcija osemdesetih let v Sloveniji, vas vabimo na predstavitev kustosinje in umetnostne zgodovinarke Dunje Blažević, ene najpomembnejših osebnosti umetnostne scene nekdanje Jugoslavije.

Pojav »TV Galerije« v televizijskem mediju v jugoslovanskem kontekstu je povezan in na določen način omogočen z dogajanji v sodobni umetnosti sedemdesetih in osemdesetih let, zaznamovani z idejami demokratizacije recepcije in produkcije sodobne umetnosti (delovanje kroga umetnikov v sklopu »nove umetniške prakse«), zapuščanjem tradicionalnih umetniških prostorov (galerij in muzejev) in tradicionalnih umetniških medijev (t.i. novi mediji, razširjeni mediji), taktično rabo medija, participacijo, kolektivizmom in spremembo statusa avtorja. Televizija je razumljena kot »naravno« medijsko okolje za prezentacijo in produkcijo video umetnosti. Danes je ta ideja skoraj popolnoma ukinjena in pozabljena.

Dunja Blažević je v sedemdesetih letih vodila Galerijo SKC (Študentskega kulturnega centra) v Beogradu, ki se je takrat profilirala v prostor, odprt za umetniške eksperimente, nove medije in kritično perspektivo, ter je uvedla intenzivno mednarodno sodelovanje in sodelovanje med umetniki v takratni Jugoslaviji. Leta 1981 je Blaževićeva začela delati kot urednica v Redakciji za kulturo Televizije Beograd, kjer je od istega leta urejala prispevke o sodobni umetnosti v oddajah »Petkom u 22« (V petek ob 22) in zasnovala serijo »Druga umetnost«. Ta serija je prerasla v redno mesečno oddajo »TV Galerija«, ki je bila predvajana v jugoslovanski televizijski mreži do leta 1991 (naslov oddaje je bil svojevrstno posvetilo nemškemu umetniku Gerryju Schummu, ki je že leta 1963 s svojo TV Galerie promoviral novo umetnost na televiziji in namenjal posebno pozornost razmerju med televizijo in videom). »TV galerija« predstavlja pomemben dokument interdisciplinarne, družbeno angažirane umetniške, kuratorske in produkcijske prakse ter ostaja še danes nepresežen model zasnove javne televizije in položaja umetnosti v njenem okviru.

Oddaje Dunje Blažević so tematizirale sodobno umetnost v najširšem pomenu (od zgodovinskih avantgard do konceptualne umetnosti in t.i. nove umetniške prakse, video umetnosti, oblikovanja, stripa ...), bile žanrsko neomejene, na izbor glasbe pa je očitno vplival takrat še aktualni novi val. Razstava v Galeriji Škuc med drugim predstavlja izbor iz televizijske produkcije Dunje Blažević, ki vsebuje tako video dela, narejena v okviru »TV Galerije«, kot tudi dokumentarne oddaje o arhitektu Jožetu Plečniku in oblikovalcu Matjažu Vipotniku.

Dunja Blažević se je rodila v Zagrebu. Po diplomi iz umetnostne zgodovine leta 1969 na Filozofski fakulteti v Beogradu je med letoma 1974-75 podiplomsko študirala kulturno politiko na Fakulteti za politične vede. Prvo polovico devetdesetih let je preživela kot kustosinja in kritičarka v Parizu, od leta 1996 je direktorica Centra za sodobno umetnost v Sarajevu (do leta 2000 Sorosov center za sodobne umetnosti).

Predavanje bo v srbohrvaščini. Vabljeni


Posebna zahvala kulturno-umetniškemu programu TV Slovenija, Zavodu SCCA-Ljubljana in SCCA-Sarajevo.

Galerija Škuc, Stari trg 21, Ljubljana. Odprto: torek - nedelja: 12.00 - 20.00, ob ponedeljkih zaprto.
www.galerija.skuc-drustvo.si

Program Galerije Škuc podpirata Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije in MOL - Oddelek za kulturo.

→  Arhiv Gostimo MG!

Naročite se na e-novice MG

Moderna galerija

Windischerjeva ulica 2
1000 Ljubljana
Tel.
MG+: 01 2416 800,
01 2416 834,
+MSUM: 01 2416 825
Fax: 01 2514 120
E-mail: info@mg-lj.si

MG+MSUM
Zgodovina MG
Prenova MG
Otvoritev prenovljene MG
Zaposleni

Podporniki

  • podporniki
(c) Moderna galerija, Ljubljana