Ti v mestu. Dnevniki prihodnje avantgarde, Novo mesto, 2008
Foto: Borut Peterlin
7. - 10. 11. 2008
Galerija Simulaker, Vrhovčeva 1a, Novo mesto
Atrij Goga, Glavni trg 6, Novo mesto
Projekt je del širše akcije »Gostimo Moderno galerijo!«
Kustosinja: Adela Železnik
Ti v mestu. Dnevniki prihodnje avantgarde je del raziskave nizozemske umetnice Jeanne van Heeswijk, ki se ukvarja z vprašanji, kako se najstniki spoprijemajo s spremembami v družbi. Osredotoča se predvsem na mlada dekleta in na njihov pogled na življenje in prihodnost, s posebnim poudarkom na lokalnem kontekstu, iz katerega izhaja vsak projekt Heeswijkove.
Spet smo v obdobju izrazitih družbenih in gospodarskih sprememb in zanima nas, kako razmišljajo dijakinje in dijaki zdaj, v času popularnih nadaljevank, kot so Seks v mestu ali pri nas še posebno priljubljena Rebelde. Zanima nas, kakšna bi bila njihova »revolucija«, če bi do nje sploh prišlo. Najstnice še vedno pišejo svoja spoznanja v dnevnike, pri projektu Ti v mestu pa jih delijo z drugimi.
Projekt v organizaciji Galerije Simulaker je zasnovan kot dvodnevna delavnica ustvarjanja blogov, ki jih dekleta pišejo za spletno stran revije Park:
http://www.park.si/kategorija/ti-v-mestu/
Svoje bloge so predstavile javnosti v ponedeljek, 10. 11., ob 17.00 v atriju knjigarne Goga, želeli pa bi, da bi z njimi nadaljevale tudi v prihodnje in s tem ustvarile »virtualno skupnost prihodnje avantgarde«.
Novo mesto ima posebno mesto v slovenski kulturni zgodovini, predvsem v povezavi z začetki slovenske zgodovinske avantgarde. Leta po koncu prve svetovne vojne je zaznamovala t. i. »novomeška pomlad«. To je bilo obdobje velikih političnih sprememb in v Novem mestu so bili nosilci teh sprememb tam živeči mladi umetniki. Glavna protagonista, pesnika Anton Podbevšek in Miran Jarc, sta v sodelovanju s slikarji, političnimi aktivisti in tudi nekaterimi dijaki novomeške gimnazije organizirala vrsto javnih dogodkov, ki so dosegli vrh 26. septembra 1920 s »I. pokrajinsko slikarsko razstavo« v Kandiji pri Novem mestu.
Razstavo sta organizirala Božidar Jakac in Rihard Jakopič (slednji je zanjo tudi prevzel odgovornost), izzvala pa je mnogo negativnih odzivov in kritik, vendar njen pomen ni toliko v umetniških delih, ki jih je predstavljala, kot predvsem v pogumnem prestopanju utečenih estetskih kanonov in v dejstvu, da sta bila v izbor vključena tudi dva šestnajstletna dijaka novomeške gimnazije. Gimnazija v Novem mestu je imela močno tradicijo literarnih krožkov in dijaškega časopisa.
Marjan Mušič, takratni drugošolec in eden od sodelujočih dijakov na razstavi, je pozneje v svoji knjigi Novomeška pomlad zapisal: »Danes zagotovo vem, da je za čas doraščanja in dozorevanja neizrečeno dragoceno zavzeto bogatenje vsestranskega znanja, pa ne le z lagodnim prebiranjem tjavdan, ampak s stanovitnim zapisovanjem globokih spoznanj in daljnosežnih odkritij v beležnico.«
Sodelujoči:
Jeanne van Heeswijk živi v Rotterdamu. Od leta 1993 se posveča družbeno angažiranim umetniškim projektom v javnem prostoru. www.jeanneworks.net
Adela Železnik, kustosinja v Moderni galeriji; Nina Berkopec, mentorica pisanja dnevnikov in blogov; Tina Cigler, koordinatorka, DRPD Novo mesto; Iztok Hotko, koordinator, Galerija Simulaker; Borut Peterlin, fotograf in bloger; Damir Skenderović, urednik spletne strani revije Park.
Projekt so pomagali realizirati:
Veleposlaništvo Kraljevine Nizozemske v Ljubljani, Društvo za razvijanje prostovoljnega dela - DRPD, Novo mesto; Galerija Simulaker; Multimedijski center Dolenjske - MCD, Knjigarna Goga, revija Park, Hostel Situla, Novo mesto
Projekt je podprlo Veleposlaništvo Kraljevine Nizozemske v Ljubljani v okviru Bilateralnega Fokusa 08.
→ Arhiv Gostimo MG!
Windischerjeva ulica 2
1000 Ljubljana
Tel.
MG+: 01 2416 800,
01 2416 834,
+MSUM: 01 2416 825
Fax: 01 2514 120
E-mail: info@mg-lj.si
MG+MSUM
Zgodovina MG
Prenova MG
Otvoritev prenovljene MG
Zaposleni