Izbor video del iz zbirk Moderne galerije


Ema Kugler, Phantom, 2003

5. 6. - 27. 6. 2008
KD Galerija GT, Šola uporabnih umetnosti Famul Stuart, Ljubljana


Zemira Alajbegović in Neven Korda, Borghesia, Vuk Ćosić, Ema Kugler, Franc Purg, Apolonija Šušteršič
Kustos razstave: Igor Španjol
Nacionalna zbirka videa in novih medijev v Moderni galeriji sistematično nastaja že deset let in hrani reprezentativna dela najpomembnejših medijskih umetnikov v Sloveniji.

Tako mladi (1984) je kompilacija glasbenih spotov skupine Borghesia, ki je izšla kot prva video kaseta pri Založbi FV leta 1985. Borghesio sta konec leta 1982 ustanovila Aldo Ivančić in Dario Seraval - sicer člana gledališča FV112/15. Kmalu po Novem rocku '83 se je skupina, ki je do tedaj delovala v različnih sestavah, konsolidirala in stabilizirala z Goranom Devidejem, Nevenom Kordo in Zemiro Alajbegović, kot večmedijski projekt. V tej obliki je delovala do leta 1989.

Video film Nestrpnost (1991) Zemire Alajbegović in Nevena Korde je nastal po istoimenski literarni predlogi Lele B. Njatin, izrazito narativno fragmentarnem delu. Film ohranja značilnosti predloge in fragmentarnost vnaša tako v video podobo kot tudi v zvočno podlago. Glavna junakinja doživlja le okruške zgodb, ujeta je v srečanja, ki se začenjajo in ne končajo, v želje, ki so nakazane in nikoli realizirane. V filmu so ti bežni in nestrpni trenutki, transvestije in spremembe identitet ponazorjeni s plastenjem vizualnih ravni in z zvočno montažo različnih zvokov.

Phantom (2003) Eme Kugler je »film o smrti, ki se ne sprašuje: Kdo sem?, temveč: Sem kdaj res bil tam ... v življenju? Sem kdaj zares živel? Ali ni bilo vse le zgolj iluzija ... privid lažnega obstoja? Je sploh možno umreti? Kako uiti iz te verige neznosnih ponovitev; biti duša in biti meso vedno znova vedno znova!... Je sploh možno videti drugega, takšnega, kot je? Ali ni tudi ta drugi le privid, naš miselni konstrukt, ki ga tako neizmerno potrebujemo, ker je to tisto, kar nam pomaga prilepiti našo razpršeno eksistenco na majava tla, imenovana realnost, ...tisto edino, kar nas rešuje pred uničujočo silo črne luknje naše podzavesti, ki nas hoče požreti...«

Kompilacija štirih kratkih videov Apolonije Šušteršič MTV za La Tourette (1996-97) je nastala v dominikanskem samostanu La Tourette pri Lyonu, zgrajenem v zgodnjih šestdesetih letih po načrtih Le Corbusierja v sodelovanju z matematikom in skladateljem Iannisom Xenakisom. Avtorica je dokumentirala lastno percepcijo arhitekturnega prostora in zgradila svojo percepcijo arhitekturnega koncepta. S pomočjo montaže video dokumentacije je nastala pripoved notranje arhitekturne izkušnje, utemeljena na gibanju, podobah, zvokih, čutnosti in socialnem angažiranju.

Vuk Ćosić pod krovnim naslovom The Official History of net.art izbira ključne ikone zgodovine filmske umetnosti in jih prevaja v metaforični sintetični jezik znakov. Tako je med drugimi nastala serija ASCII History of Moving Images (1996-2001), ki temelji predvsem na paralelizmu med avtorsko kreiranimi piktogrami in stvarnimi deli, na katere se ti piktogrami nanašajo. Software na način nekakšnega sodobnega pointilizma spreminja posamične originalne kadre v ASCII znake, ki na ekranu sestavljajo figure, sence in objekte.


Franc Purg, Leon, 2001

Leon (2001) Franca Purga prinaša zgodbo devetnajstletnega Leona, Makedonca, rojenega v Sloveniji, katerega življenje se je za vedno spremenilo potem, ko je pri dvanajstih letih umoril svojega očeta. Očetomor iz perspektive po osmih letih kaže kaj takšno dejanje pomeni za mentalno stanje in socialno funkcioniranje posameznika. Purgov Where is the Line? (2004) je kot originalni performans bil uprizorjen v času pred novoletnimi prazniki konec leta 1998 v Galeriji Škuc. Video instalacija projekta na eni projekciji kaže galerijski prostor kot prizorišče kjer je bilo zaklano tele, medtem ko drugi posnetek prikazuje otvoritveni zajtrk razstave Continental Breakfast v Beogradu leta 2004.

Poleg razstave je do 27. junija odprta tudi Čitalnica Moderne galerije, kjer so predstavljeni katalogi, knjige in časopisi, ki jih je izdala Moderna galerija od leta 1990 do danes.
Tako razstava kot tudi čitalnica sta del serije dogodkov Gostimo Moderno galerijo!, ki so jo v času obnovitvenih del in zaprtja Moderne galerije sprožile nekatere ljubljanske galerije.

Razstavo si je mogoče ogledati pon. - čet. 10.00 - 16.00, pet. 10.00 - 15.00
Za skupine je ob predhodnem dogovoru možen ogled tudi izven navedenih ur.

KD Galerija GT in
Šola uporabnih umetnosti Famul Stuart
Bežigrajski dvor, Dunajska 56, 1000 Ljubljana
Tel: 01 436 47 06, GSM: 051 33 67 70

Kako nas najdete: http://www.galerijagt-famul.si/FS-lokacija.htm

→  Arhiv Gostimo MG!

Naročite se na e-novice MG

Moderna galerija

Windischerjeva ulica 2
1000 Ljubljana
Tel.
MG+: 01 2416 800,
01 2416 834,
+MSUM: 01 2416 825
Fax: 01 2514 120
E-mail: info@mg-lj.si

MG+MSUM
Zgodovina MG
Prenova MG
Otvoritev prenovljene MG
Zaposleni

Podporniki

  • podporniki
(c) Moderna galerija, Ljubljana