Poslikana fasada, Tirana, Foto: Marjetica Potrč, 2006
1. Upor kot ustvarjanje (21. april)
2. Misliti politiko: novi pojmi v političnem aktivizmu (3. maj)
3. (Ne)mogoči prostori umetnosti (10. maj)
4. Kosovo: umetnost - izobraževanje - politika (13.maj)
Prostori v postajanju niso idealistična projekcija družbene emancipacije. Niso zunanji obstoječim neoliberalnim tokom in gentrifikaciji. Po drugi strani o njih ne moremo govoriti le v pojmih rekuperacije, ki neodvisne umetniške, kulturne in druge družbene pobude takoj spremeni v tržno blago za globalno potrošnjo. O tovrstnih pobudah je potrebno premišljevati od znotraj in z njimi, v nenehnem stiku z lokalnim okoljem in v političnem kontekstu, iz katerega izhajajo. Le tako jih lahko okrepimo, razširimo in ustvarimo nove.
21. aprila 2008 ob 18. uri
Socialni center Rog, Ljubljana (Trubarjeva 72)
»Upor kot ustvarjanje«
Vabimo vas na prvo javno razpravo v okviru simpozija Prostori v postajanju, ki bo potekala v ponedeljek, 21. aprila ob 18. uri v prostorih Socialnega centra Tovarne Rog (Trubarjeva 72) v Ljubljani.
Pritiski oblasti, poskus fizične deložacije iz tovarne in medijski molk niso oslabili moči samoorganiziranih skupnosti in kolektivov, ki delujejo v Rogu. Okrepila se je mreža evropskih socialnih centrov, umetniških in kulturnih ustanov, pobud in posameznikov, ki delujejo na institucionalnih in neodvisnih ravneh. S pismom podpore in javno tribuno so mnogi med njimi 27. marca izrazili solidarnost in se povezali v boju za skupne kulturne in politične prostore v mestu. Podobno lahko sklenemo za samoorganizirane migrantske delavce in prosilce za azil v Sloveniji, ki so v sodelovanju z aktivisti socialnega centra v tem času zasnovali družbeno gibanje Svet za vsakogar. Organizirali in izvedli so karavano razprav na ljubljanskih fakultetah, ki se bo 19. aprila nadaljevala z manifestacijo na ljubljanskih ulicah. Zato bo razprava 21. aprila potekala v dialogu s protagonisti gibanja Svet za vsakogar, gibanja Nevidni delavci sveta in aktivističnimi raziskovalci socialnega centra. Namenjena bo pripravam na evropsko srečanje socialnih centrov, ki bo potekalo junija 2008 v Ljubljani. Poleg odnosa med družbenimi gibanji, socialnimi centri, umetniškimi in političnimi kolektivi in institucijami v Sloveniji in v Evropi, bomo na razpravi spregovorili tudi o oblikah in načinih komunikacije z lokalno skupnostjo ter vzvodih legitimnosti drugačnega organiziranja življenja in delovanja v mestu.
Sodelovali bodo: Irfan Beširević (Socialni center Rog, Izbrisani), Barbara Beznec (odgovorna urednica Časopisa za kritiko znanosti), Artur Dzaurov (prosilec za azil, gibanje Svet za vsakogar), Savik in Natan Isaakov (prosilca za azil, gibanje Svet za vsakogar), Assylbek Dzhumagaziev (prosilec za azil, gibanje Svet za vsakogar), Vladimir Kristof (prosilec za azil, gibanje Svet za vsakogar), Andrej Kurnik (Center za kritično politologijo na FDV), Polona Mozetič (Institut za kriminologijo pri Pravni fakulteti), Tanja Peček (časopis Predor, Socialni center Rog), Sara Pistotnik (Socialni center Rog), Armin Salihović (gibanje delavcev IWW), Saban Šabić (gibanje delavcev IWW).
Moderatorka in kontakt razprave:
Aigul Hakimova, agsa@mail.ru
Koncept in kontakt simpozija:
Gasper Kralj, gasperkralj@yahoo.com
Bojana Piskur, bojana.piskur@mg-lj.si
Organizatorji: Radikalno izobrazevanje / Moderna galerija, Socialni center Rog
Socialni center Rog je eden od podpornikov akcije Gostimo Moderno galerijo!
v soboto, 3. maja: ob 18.00
Socialni center Rog, Ljubljana (Trubarjeva
72)
Razprava in delavnica Misliti politiko: novi pojmi v politicnem aktivizmu (2. dejanje simpozija) in ob 20.00 projekcija filma What Would It Mean To Win?, Oliverja Resslerja in Zanny Begga, ki je bil posnet ob junijskih protestih proti G8 v Heiligendammu v Nemciji.
Moderator: Gal Kirn, galkirn@gmail.com
v soboto, 10. maja: ob 11.00 predavanja in ob 18.00 delavnica (Ne)mogoci prostori umetnosti (3. dejanje simpozija)
Moderatorka: Adela Zeleznik, adela.zeleznik@mg-lj.si
v torek, 13. maja: ob 18.00 javna razprava Kosovo: umetnost - izobrazevanje - politika (4. dejanje simpozija)
Moderator: Sezgin Boynik, sezgin_boynik@hotmail.com
Sobota, 10. maj 2008
Socialni center Rog, Ljubljana (Trubarjeva 72)
(Ne)mogoči prostori umetnosti
Osredotočili se bomo na radikalne spremembe v izhodiščih in metodah teoretičnih in praktičnih področij in stanj različnih zvrsti produkcije vednosti v sodobni umetnosti. Zamisli o tem, kako se lahko umetniške, aktivistične in politične mreže prepletajo z drugimi heterogenimi mrežami, bomo predstavili na praktičnih primerih različnih intervencij. So (revolucionarne) umetniške prakse mogoče le znotraj (revolucionarnih) prostorskih praks? Kako pomembni so ti prostori in prakse v političnem pomenu, oziroma, ali lahko ustvarijo "možnosti za politiko"? Jih označujejo zgolj kolektivno ustvarjanje, začasnost, samoorganizacija, skupno avtorstvo in neformalnost? Kako je moč doseči in ohraniti relativno avtonomijo teh novoustvarjenih prostorov? V predavanjih in prezentacijah ob 15. uri bomo s povabljenimi umetniki in umetnicami razpravljali na primerih različnih intervencij v urbane javne in zasebne prostore, o razširitvi in mobilizaciji različnih konceptov in drugačnih družbenih in arhitekturnih rešitev. Večerne predstavitve in delavnice pa bodo namenjene raznoterim pogledom in interpretacijam političnih in socialno angažiranih praks in skupni diskusiji.
Simpozij bo v celoti v angleškem jeziku.
PROGRAM:
Predavanja
15.00 - 15.30: Marjetica Potrč (Ljubljana): Frontier Power
15.30 - 16.00: TEMP, primeri urbanih intervencij v Ljubljani
16.00 - 16.30: Nebojša Milikić (Beograd): Flux in KEF - primera dobre prakse demokratizacije, decentralizacije in vključenosti v kulturno produkcijo onkraj uveljavljenih sistemov produkcije in prezentacije umetnosti
17.00 - 18.00 - odmor
Okrogla miza
18.00 - 20.00
Sodelujoči:
Janna Graham (Goldsmiths College, London); Minna Henriksson (umetnica); Margarethe Makovec (Rotor, Graz); Bojana Piškur (Moderna galerija / Radikalno izobraževanje); Marjetica Potrč (umetnica); Reartikulacija (Marina Gržinić, Staš Kleindienst, Sebastjan Leban inTanja Passoni) - govoril bo Sebastjan Leban.
Moderatorka: Adela Železnik (Moderna galerija)
14. maja 2008 ob 18.00
Diskusija bo tokrat izjemoma v galeriji Alkatraz na Metelkovi.
Kosovo: umetnost - izobraževanje - politika
Simpozij v organizaciji Radikalnega izobraževanja / MG in Socialnega centra Rog poteka v štirih sklopih. Vsak sklop povezujejo predavanja in delavnice. Več na http://www.mg-lj.si/node/167
Sodobna umetnost je na Kosovu izšla iz specifične biopolitične situacije (socialna izključenost, ekstremna segregacija etičnih skupin, vojno nasilje, mednarodne intervencije itd.), kar je postopno vodilo do popolne izolacije in fragmentacije družbe. Pogovor z umetniki iz School of Missing Identity bo temeljil na prikazu primera neodvisne umetniške in izobraževalne pobude, ki se je med drugim dotaknila kompleksnih in težavnih tem kot so identiteta, etičnost in nacionalizmi na Kosovu. Šola je bila navdih za sodobno umetniško sceno in je kasneje vodila v nastanek galerije Rizoma. Vendar pa mlada generacija sodobnih kosovskih umetnikov dokazuje, da so se konteksti in s tem pogoji njihovega delovanja po letu 1999 bistveno spremenili. Na teh izhodiščih je leta 2006 nastal Stacion, Center za sodobno umetnost. Tako je bila vzpostavljena platforma za naslavljanje aktualnih tem in kritičnega branja sodobnih umetniških del. V diskusiji s sodobnimi kosovskimi umetniki, kritiki in teoretiki bomo poskušali preko praktičnih primerov povezati umetnost, aktivizem in izobraževanje, kjer bo poudarek na alternativnih oblikah izobraževanja, politični participaciji in pomenu emancipacije v sodobni umetnosti in širše.
Diskusija bo v angleškem jeziku.
Sodelujoči:
Mehmet Behluli, Sezgin Boynik, Gani Llalloshi, Dren Maliqi, Shkelzen Maliqi.
Moderator: Sezgin Boynik
Prostori v postajanju
Simpozij v Socialnem centru Rog, Ljubljana (Trubarjeva 72)
Organizacija: Radikalno izobraževanje / Moderna galerija, Socialni center Rog
Koncept simpozija: Gašper Kralj, Bojana Piškur
→ Arhiv Gostimo MG!
Windischerjeva ulica 2
1000 Ljubljana
Tel.
MG+: 01 2416 800,
01 2416 834,
+MSUM: 01 2416 825
Fax: 01 2514 120
E-mail: info@mg-lj.si
MG+MSUM
Zgodovina MG
Prenova MG
Otvoritev prenovljene MG
Zaposleni