Sodelujoči - Posvet o radikalnem izobraževanju

Skupina Contra Filé je bila ustanovljena leta 2000 v Sao Paulu v Braziliji; njeni člani prihajajo z raznih področij (arhitektura, geografija, antropologija in vizualne umetnosti). Ukvarja se z raziskovanjem umetnosti in njene produkcije, izhajajoč iz izkušenj vsakdanjega življenja. Deluje na način, ki razume umetnost kot politično dejanje, in stremi k vzpostavljanju javnega življenja.

H.I.J.O.S. nastanejo kot kolektivni odziv otrok izginulih na družbene procese normalizacije in nezdrave tolerance do vojaških zločincev na prostosti. Posamične pripovedi o boleči izgubi so v sodelovanju s socialnimi psihologi, radikalnimi pedagogi in majevskimi aktivisti prevedli v boje proti nekaznovalnosti in militarizaciji družbe. V njihovih vsakodnevnih uporniških praksah v Gvatemali močno odmevajo majevske zgodovine in njihovo izročilo avtonomije in samoodločbe skupnosti.

Kolektiv La Lleca je nastal leta 2003 kot odgovor na takratni specifični položaj mehiške družbe oziroma kot kritični odmev na družbene norme, ki so se oblikovale po sporazumu NAFTA in njegovih pogubnih oblikah neoliberalnega kapitalizma, še posebej na odtujitev in utilitarnost odnosov, ki temeljijo na denarju, individualizmu in tekmovalnosti. Njihova kritika je usmerjena tudi v politične razmere v Ciudad de Méxicu in v novo vlogo »negotovosti«, ki v obliki diskurza poskuša zakriti in izbrisati svoje družbene in gospodarske temelje.

Pinky Show je internetni izobraževalni projekt s sedežem v ZDA; deluje od leta 2005.
Pinky predstavlja in razčlenjuje materiale na neformalen, lahko razumljiv način, z ilustracijami. S predstavljanjem marginaliziranih pogledov skuša izzvati posameznike k upoštevanju tudi tistih realnosti, ki jih njihove vsakodnevne izkušnje ne zajemajo. Zanimajo jo različne tematike, manj znana zgodovinska dejstva, kritične analize in interpretacije besedil s področja kulture, socialni in politični komentarji, vprašanja morale in etike, skratka vse, o čemer ljudje ne vedo veliko oziroma o čemer ponavadi ne premišljujejo.

Radikalno izobraževanje se v različnih oblikah in situacijah pojavlja od leta 2006.
Deluje kot kolektiv soraziskovalcev različnih področij, ki z drugačnimi izobraževalnimi metodami in pristopi organizirajo dolgoročne raziskave in dogodke v galerijskih prostorih, socialnem centru, v ustanovah formalnega izobraževanja in drugih javnih prostorih.

Universidad Nómada deluje od leta 2000 kot antikapitalistični, antirasistični, dekolonizacijski in feministični laboratorij za organizacijo, produkcijo in prenašanje teorije in intelektualnih praks ter kot agencija za politične postnacionalne in postevropske intervencije novih moči globalnega in transnacionalnega dela, ki so izšle iz protizgodovinskih antisistemskih gibanj, nedavnih procesov prestrukturiranja svetovnega kapitalističnega gospodarstva od konca sedemdesetih let in skokovitega porasta novih oblik subjektivnosti in družbenega obstoja in oblikovanja novih subjektov v sedanjih kapitalističnih družbah.

Zampa di Leone (anonimni kolektiv iz Srbije) z risbami, besedili in akcijami deluje v okviru kulturnega aktivizma na Balkanu. Njihov prvi fanzin In the Arse of the Balkans (V riti Balkana) je parodija celotnega gibanja balkanizacije umetniških praks. Ta eksperiment estetske reformulacije Balkana je ustvaril nekakšno antizgodovino tega pojava.

Albert Heta je so-ustanovitelj Centra za sodobno umetnost Stacion v Prištini. Center povezuje umetnike, arhitekte, mislece, kritike in druge delavce v kulturi. Njegov namen je vzpostaviti refleksijo o pomembne izzivih sodobne družbe z aktivnim, kritičnim in emancipatornim pristopom.

Agon Hamza je eden od pobudnikov Oddelka za socialno kritiko, bivši član gibanja Vetenvendosje! in KAN-a (Kosovo Action Network). Objavlja politične prispevke v dnevnem časopisju in je pomočnik urednika revije Kritika dhe Shoqëria. Sodeluje tudi s Centrom za sodobno umetnost Stacion.

Hajrudin Hromadžić je doktoriral iz antropologije vsakdanjega življenja in medijskih študij. Predava na Filozofski fakulteti v Zagrebu in na Reki. Ukvarja se s temami, kot so mediji, kulturne študije, antropologija in sociologija vsakdanjega življenja. Pred kratkim je izšla njegova knjiga Potrošništvo: potreba, življenjski slog, ideologija.

Gašper Kralj je raziskovalec, teoretik in aktivist, ki sodeluje z različnih izobraževalnimi, umetniškimi in aktivističnimi kolektivi in institucijami v Sloveniji in Latinski Ameriki, kjer trenutno raziskuje latinskoameriška kulturna in politična gibanja od kolonializma do sodobnosti. Pred kratkim je izšla njegova knjiga Izginuli in vrnjeni, objavljena pri Založbi/*cf.

Bojana Piškur je kustosinja v Moderni galeriji. Njena glavna tema raziskovanja so eksperimentalni umetniški konteksti/koncepti/oblike/odnosi v širšem socialnem okolju.

Helena Popović je asistentka na Oddelku za novinarstvo Fakultete za politične vede na Univerzi v Zagrebu. Je doktorska kandidatka na FDV v Ljubljani, kjer se ukvarja s temo Publika, tekst in kontekst: televizijska komedija in socialna kritika.

→  Arhiv Gostimo MG!

Naročite se na e-novice MG

Moderna galerija

Windischerjeva ulica 2
1000 Ljubljana
Tel.
MG+: 01 2416 800,
01 2416 834,
+MSUM: 01 2416 825
Fax: 01 2514 120
E-mail: info@mg-lj.si

MG+MSUM
Zgodovina MG
Prenova MG
Otvoritev prenovljene MG
Zaposleni

Podporniki

  • podporniki
(c) Moderna galerija, Ljubljana