Nematična področja: Video umetnost v Sloveniji po letu 2000

Tanja Vujinović, Extragram 1-2, 2007, Instalacija - detajl

27. 2. - 3. 4. 2008
Galerija Ganes Pratt, Ljubljana


Viktor Bernik, son:DA, Nika Špan, Tomaž Tomažin, Sašo Vrabič, Tanja Vujinović
Kustos Igor Španjol v sodelovanju s Petjo Grafenauer Krnc

Razstava je odprla trilogijo projektov v okviru akcije »Gostimo Moderno galerijo!«, s katerimi bomo predstavili glavne tokove v slovenski video umetnosti in sorodnih področjih. Razstavna trilogija Nematična področja je eden od vmesnih korakov proti bolj sintetičnemu in celovitemu pogledu na medijski umetnostni razvoj v zadnjih štirih desetletjih, od eksperimentalne in dokumentarne rabe videa sedemdesetih let, alternative osemdesetih in avtorske produkcije devetdesetih do novejših raziskav v kontekstu socialnega prostora. V tem smislu pomeni poskus organiziranja nelinearnega vzvratnega pogleda, identifikacije nekaterih temeljnih tem, problemov in povezav. Projekt je zasnovan mozaično, s sodelovanjem več prizorišč in protagonistov umetnostnega dogajanja. Dela, ki se jih razstave lotevajo, obsegajo hibridna, medijsko, žanrsko in tehnološko »nematična« področja, kjer se mešajo vizualni, zvočni, prostorski in drugi elementi.

Prva razstava bo predstavila selekcioniran pogled z majhne razdalje na najnovejšo produkcijo, ki ne omogoča ustrezne časovne razdalje in historičnega prijema. Razstava poskuša z deli šestih umetnic, umetnikov oziroma kolektivov, nastalimi v zadnjem času, skicirati dominantne avtorske prijeme in specifična dogajanja na področju kreativne rabe videa, raziskav in prepletanja medijskih tehnologij. Definirati skuša glavne pojave in razvojne težnje produkcije novega tisočletja. Kot ključno temo razstava izpostavlja družbene spremembe, ki so jih prinesle moderne »medijske revolucije«, kjer video poetiko zaznamuje kritičen dialog s tehnokratsko sedanjostjo.

Skrbno konceptualizirana in dovršena dela Nike Špan raziskujejo mehanizme umetnostnega sistema in strukture znanstvenega diskurza, pri tem pa posegajo po medijskih tehnologijah in elementih, ki določajo vsakdanje življenje. Njena video dela so relacijsko vzpostavljena kot diskontinuiran in fragmentaren prostor, ki nastaja iz interakcije med umetnico, gledalcem in okoljem.

Projekti Tanje Vujinović temeljijo na razširjenem pojmovanju skulpture, ki vzpostavlja informacijske vezi med objekti, zvokom in podobami. Njene prostorske intervencije so vezane na rabo radijskih valov, televizijskih frekvenc in algoritmično obdelavo zvočnih in vizualnih signalov v javnih okoljih. Video uporablja v gradnji ritmičnih podob in na zvoku zasnovanih mikro svetov.

Viktorja Bernika zanimajo urbani prostori sodobnih mest kot prizorišča izkušnje medijskih reprezentacij. Predstave o okolju gradi na več ravneh, za njihovo prepletanje pa uporablja konceptu odgovarjajoče medijske tehnologije. Z rabo asociativne montaže najdenih oziroma prevzetih medijskih posnetkov si prizadeva pokazati, koliko je naša družba v prijemu moči podob.

Sašo Vrabič v svojem delu izhaja iz tehnološke zgodovine medijev in antropologije lastnega sveta. Njegove medijsko prepletene avdio-vizualne in grafično-slikarske eksperimente zaznamuje fascinacija nad filmi, video igrami, televizijo, oglaševanjem, glasbo, urbani(stični)mi fenomeni in mladinsko kulturo.

V delu Tomaža Tomažina se filmski imaginarij kaže kot polje projekcije medijsko posredovane identitete. Problematiko telesnosti raziskuje s performativnimi prijemi intervencije in manipulacije v oblikah multipliciranja in virtualizacije, pri čemer uporablja klasično video montažno tehniko »kromakey«, s katero na mesta filmskih junakov inkrustira zaigrane avtoportrete.

Tandem son:DA zavzema prepoznavno kritično držo do sveta novih tehnologij. Njegovo delo je vpeto v tehnološko okolje, vendar namenoma uporablja elemente, ki so že nekoliko zastareli. son:DA ne povezuje samo medijev, kot so video, prostorske postavitve in performansi, ampak po potrebi tudi avtorje z raznih polj delovanja.

Igor Španjol



Projekt je podprl: PRISTOP

Galerija Ganes Pratt
Gregorčičeva ul. 3
SI-1000 Ljubljana
Slovenija
Tel: +386 1 251 16 33
Fax: +386 1 251 16 34
info@ganes.si

Galerija je odprta: ponedeljek - petek 10.00 - 13.00 in 14.00 - 18.00, sobota 10.00 - 14.00

→  Arhiv Gostimo MG!

Naročite se na e-novice MG

Moderna galerija

Windischerjeva ulica 2
1000 Ljubljana
Tel.
MG+: 01 2416 800,
01 2416 834,
+MSUM: 01 2416 825
Fax: 01 2514 120
E-mail: info@mg-lj.si

MG+MSUM
Zgodovina MG
Prenova MG
Otvoritev prenovljene MG
Zaposleni

Podporniki

  • podporniki
(c) Moderna galerija, Ljubljana