Tanja Ostojić, "Looking for a Husband with EU Passport", interactive web project/ media art installation, 2000-2005, photo: Borut Krajnc, courtesy/ copyright: Tanja Ostojić, www. cac.org.mk/capital/projects/ tanja
1. 2. - 28. 2. 2008
Galerija Škuc, Stari trg 21, Ljubljana
Vabimo vas na odprtje razstave v petek, 1. februarja, ob 20. uri, v Galerijo Škuc.
Dogodek je del širše akcije »Gostimo Moderno galerijo!«.
Maja Bajević (Bosna in Hercegovina, Francija), Danica Dakić & Sandra Sterle (Bosna in Hercegovina, Nemčija & Hrvaška), Vlasta Delimar (Hrvaška), Sanja Iveković (Hrvaška), Šejla Kamerić (Bosna in Hercegovina), Zofia Kulik (Poljska), Andreja Kulunčić (Hrvaška), Tanja Ostojić (Srbija, Nemčija), Tadej Pogačar and the P.A.R.A.S.I.T.E. Museum of Contemporary Art (Slovenija), Marija Mojca Pungerčar (Slovenija).
Kustosinja: Zdenka Badovinac
Razstava bo predstavila dela umetnic in umetnika, ki problematizirajo predstave in stereotipe o vzhodnoevropskih ženskah. Ukvarjala se bo z umetnostjo in usodo žensk, ki so nekoč v zgodovini in zdaj ponovno ostale na napačni strani meje. Nekoč je njihovo drugačnost zaznamovala železna zavesa, danes pa Schengenski sporazum, ki jih izključuje iz Evrope brez meja.
S Schengenskim sporazumom se je še enkrat v zgodovini definirala meja Evrope.
V času, ko se ponovno določa, kdo je Evropejec, obstaja nevarnost, da drugačnost Evrope za mejo postane še bolj drugačna.
Evropska identiteta se v kolektivni zavesti evropskega človeka povezuje predvsem z zahodno kulturo in moško ustvarjalnostjo. Dejstvo je, da o evropskih umetnicah še vedno vemo manj kot o evropskih umetnikih; za vzhodnoevropske umetnice to dejstvo velja dvakrat.
Nepoznavanje drugačnosti nujno vodi k ustvarjanju predstav in stereotipov.
Tako v zgodovini vzhodnoevropske umetnosti kot danes obstaja veliko umetnic, ki so problematizirale ravno različne predstave in stereotipne podobe vzhodnoevropske ženske, od androgine partizanke in komunistke, revne ženske, ki ne ustreza zahodnim medijskim podobam, do begunke in prostitutke v času tranzicije.
Pogled drugega vzhodnoevropsko žensko večkrat obravnava zgolj kot objekt, nekoč žrtev režima in danes žrtev divjega kapitalizma.
Razstava bo poudarila pomen samodefiniranja vzhodnoevropskih umetnic, ki za razliko od zunanjega pogleda, ki išče pasivno drugačnost, ponuja aktivno drugačnost.
Z razkrivanjem resničnih pogojev vzhodnoevropske ženske danes in z opozarjanjem na položaj in vlogo ženske v preteklosti hočejo današnje umetnice aktivno vplivati na spremembo lastnega položaja, večkrat tudi s provokativnimi gestami.
Razstava spada v serijo dogodkov Gostimo Moderno galerijo!, ki so jo v času obnovitvenih del in zaprtja Moderne galerije sprožile nekatere ljubljanske galerije.
Dve od predstavljenih del sta iz zbirke Arteast 2000+, druga dela pa bi si Moderna galerija želela odkupiti, če bo zato uspela pridobiti sponzorje.
Program Galerije Škuc podpirata Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije in MOL - oddelek za kulturo.
→ Arhiv Gostimo MG!
Windischerjeva ulica 2
1000 Ljubljana
Tel.
MG+: 01 2416 800,
01 2416 834,
+MSUM: 01 2416 825
Fax: 01 2514 120
E-mail: info@mg-lj.si
MG+MSUM
Zgodovina MG
Prenova MG
Otvoritev prenovljene MG
Zaposleni